Provocări ale tehnologiei în dreptul antreprenorial, Prof. univ. dr. Carmen Tamara UNGUREANU

Evenimentul, organizat online, va fi transmis pe platforma Teams.

This image for Image Layouts addon

Prof. univ. dr. Carmen Tamara UNGUREANU

Carmen Tamara Ungureanu este profesor universitar doctor la Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Predă cursurile Dreptul comerțului internațional, Contracte comerciale internaționale și Dreptul internațional privat european în raporturi de comerț internațional. Este conducător de doctorat în Dreptul comerțului internațional și director al Școlii Doctorale de Drept.

Doamna Ungureanu este doctor în Dreptul internațional privat, obținând titlul la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. S-a alăturat Facultății de Drept în 1994 și a parcurs toate etapele carierei academice în cadrul aceleiași instituții de învățământ superior. Carmen Tamara Ungureanu a publicat cursuri și articole la prestigioase edituri naționale și reviste de drept recunoscute la nivel național și internațional. Este expert în Comisia României, Grupul de lucru III UNCITRAL din 2017 și membru al Consiliului Director UNIDROIT, Roma, Italia din 2019. Este arbitru al Curții de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie Iași. Dna Ungureanu este membru al Asociației Europene de Drept Internațional Privat (EAPIL) și membru în echipa de organizare a conferinței internaționale anuale ”Perspective juridice asupra Internetului” din 2017.